To determine the height of a building a stone is dropped from the top of the building and into a lake. It takes 6.8 seconds for the stone to hit the water. What is the height of the building?





| Blogs > dancefayedance!~ |
|
dancefayedance!~
396 Posts
To determine the height of a building a stone is dropped from the top of the building and into a lake. It takes 6.8 seconds for the stone to hit the water. What is the height of the building? ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | ||
|
Xeofreestyler
Belgium6786 Posts
Seeing how a = 9,81 m/s² which is the acceleration of the object You only have to put it in your formula and voila | ||
|
dancefayedance!~
396 Posts
| ||
|
ToT)SiLeNcE(
Germany590 Posts
| ||
|
HonkHonkBeep
China353 Posts
| ||
|
dancefayedance!~
396 Posts
| ||
|
ilovejonn
Canada2548 Posts
| ||
|
Eti307
Canada3442 Posts
On October 18 2007 04:52 dancefayedance!~ wrote: it's in a calculus book :/ It's still not calculus, this is basic physics | ||
|
dancefayedance!~
396 Posts
| ||
|
IntoTheWow
is awesome32282 Posts
| ||
|
randombum
United States2378 Posts
| ||
|
IntoTheWow
is awesome32282 Posts
![]() | ||
|
IntoTheWow
is awesome32282 Posts
| ||
|
azndsh
United States4447 Posts
v(t) = g*t, where g = 9.8 m/s^2 solve for h, such that integral from 0 to t_h of {v(t) dt} = h, where t_h is the time it takes to hit the water: 6.5s of course, the left side, you get integral from 0 to t_h of {g*t dt} = 1/2 g*t^2 evaluated from 0 to t_h = 1/2 g * (t_h)^2 So h = 1/2 * (9.8 m/s^2) *(6.5s)^2 | ||
|
Insane
United States4991 Posts
<hr> If you want to solve it in a calculus way consider it as a series of initial value integrations: Let p(t) be position, v(t) be velocity, and a(t) be acceleration We know: p(6.8) = 0 v(0) = 0 a = -9.8 v = (int)a dt = -9.8t + C Plug in v(0) = 0 0 = -9.8(0) + C therefore C = 0 p = (int)v dt = .5 * -9.8t² + C' (C' to indicate that it's different from the C above) = -4.9t² + C' Plug in p(6.8) = 0 0 = -4.9(6.8²) + C' C' = 226.576 Now check out p(0) for the initial height. p(0) = -4.9(0²) + 226.576 Therefore p(0) = 226.576 (Note the use of negatives throughout problem. Otherwise you will end up with your height as negative . The important thing is it to be consistent with the negatives, and I view up as positive and down as negative)Also my answer is slightly different from theirs since I used 9.8 instead of 9.81 (which admittedly is slightly less accurate, but 9.8 / 2 is nicer than 9.81 / 2 )Edit: Obviously this is a simple physics problem btw, and no I would not solve it this way if I actually wanted to get the answer. However, I assumed he wasn't supposed to just plug it into one of the physics equations. Sidenote: speaking of physics, C is initial velocity and C' is initial position. | ||
|
ilovejonn
Canada2548 Posts
>____> | ||
|
Meta
United States6228 Posts
On October 18 2007 09:33 ilovejonn wrote: Shitt...so many smart guys on TL.net, next time I gotta bring up some homework questions too.... >____> haha, last year we had a crusade against homework threads, although now that there's a blog feature i don't think that would be much of a big deal anymore ![]() | ||
|
dancefayedance!~
396 Posts
| ||
|
Chill
Calgary26003 Posts
| ||
|
fight_or_flight
United States3988 Posts
On October 18 2007 10:28 Chill wrote: wtf where did hotbid even post in this blog? Ha, I was just about to ask....was typing... edit: isn't hotbid a law major? does he know calculus too?? | ||
| ||
|
|
PiGosaur Cup
Kung Fu Cup
Stellar Fest
Stellar Fest
Stellar Fest
The PondCast
OSC
Stellar Fest
OSC
CranKy Ducklings
[ Show More ] Online Event
FEL
AI Arena Tournament
BSL: Ladder Tournament
Sparkling Tuna Cup
INu's Battles
herO vs Classic
Percival vs Rogue
BSL Open Qualifier
BSL Open Qualifier
Replay Cast
WardiTV Weekly
Replay Cast
INu's Battles
SHIN vs Cure
ByuN vs Zoun
|
|
|