21st MBCGame Survivor Tournament Results and Standings
The Players:
Unindented players qualified through the preliminaries.
Indented players are seeded directly into Survivor from the Bigfile MSL from placing 9-32.
Players placing 1-8 (Flash, Jaedong, Sea, Light, Calm, Fantasy, and fOrGG ) receive byes
directly into the Round of 32 as well as Kal, who won the MST Wildcard Tournament.
Pride of War: Terran (13)
BByong -- Jung Woo Yong
Canata -- Ko In Kyu
FrOzen -- Kim Dong Kun
Leta -- Shin Sang Moon
Lomo -- Son Ju Heung
Reality -- Kim Ki Hyun
RuBy -- Min Chan Ki
Ssak -- Choi Ho Seon
Classic -- Kim Doh Woo
HiyA -- Ku Sung Hoon
Midas -- Jun Sang Wook
Really -- Park Sang Woo
sKyHigh -- Jo Byung Se
Overcome All: Zerg (20)
HoeJJa -- Koh Kang Min
HyuN -- Ko Seok Hyun
hyvaa -- Shin Dae Kun
Juni -- Yoo Jun Hee
Killer -- Park Joon Oh
MIsO -- Han Doo Yeol
Orion -- Kwun Soo Hyun
n.Die_soO -- Eu Yoon Su
Neo.G_Soulkey -- Kim Min Chul
Shine -- Lee Young Han
yCh[z-zOne] -- Yoo Chung Hee
Action -- Kim Seong Dae
great -- Cha Myung Hwan
hero -- Jo Il Jang
Hydra -- Shin Dong Won
Hyuk -- Park Jae Hyuk
HoGiL -- Kim Sang Wook
RorO -- Shin No Yeol
s2 -- Lee Seung Suk
ZerO -- Kim Myung Woon
Victory After Victory: Protoss (15)
Anyppi -- Kang Hyun Woo
free -- Yoon Yong Tae
Jaehoon -- Kim Jae Hoon
Horang2 -- Lee Kyung Min
Movie -- Jin Young Hwa
PerfectMan -- Kim Tae Gyun
sHy -- Kim Yoo Jin
Stork -- Song Byung Goo
Bisu -- Kim Taek Yong
JangBi -- Heo Yeong Moo
Snow -- Jang Yoon Chul
Stats -- Kim Dae Yeob
Shuttle -- Kim Yoon Joong
Tyson -- Park Soo Bum
Violet -- Woo Jung Ho
The Maps:
Opening sets are on Aztec. Winners' and Losers' matches are on Circuit Breaker. Final match is on Triathlon.
< Aztec >
< Aztec >
< Circuit Breaker >
< Circuit Breaker >
< Triathlon >
The Live Reports:
Group 1
Group 2
Group 3
Group 4
Group 5
Group 6
Group 7
Group 8
Group 9
Group 10
Group 11
Group 12
The Interviews:
Group 1 Winners
Group 2 Winners
Group 3 Winners
Group 4 Winners
Group 5 Winners
Group 6 Winners
Group 7 Winners
Group 8 Winners
Group 9 Winners
Group 10 Winners
Group 11 Winners
Group 12 Winners
The Format:
Those who are seeded are joined by those who advanced from the offline preliminaries, and then all players are split into 12 groups of four. Each group is played in double-elimination dual tournament format. Two players from each group advance to play in the next MSL Round of 32.
Group 1: (11/11 17:00 KST)
Hydra 2-0 ► Advances to Round of 32
Ssak 2-1 ► Advances to Round of 32
JangBi 1-2 Eliminated
HoeJJa 0-2 Eliminated
[VOD] JangBi < Aztec > HoeJJa
[VOD] Ssak < Aztec > Hydra
[VOD] JangBi < Circuit Breaker > Hydra
[VOD] Ssak < Circuit Breaker > HoeJJa
[VOD] JangBi < Triathlon > Ssak
Group 2: (11/11 19:30 KST)
Neo.G_Soulkey 2-0 ► Advances to Round of 32
great 2-1 ► Advances to Round of 32
Canata 1-2 Eliminated
Shuttle 0-2 Eliminated
[VOD] great < Aztec > Canata
[VOD] Soulkey < Aztec > Shuttle
[VOD] Soulkey < Circuit Breaker > great
[VOD] Canata < Circuit Breaker > Shuttle
[VOD] Canata < Triathlon > great
Group 3: (11/13 17:00 KST)
Shine 2-0 ► Advances to Round of 32
Action 2-1 ► Advances to Round of 32
BByong 1-2 Eliminated
Tyson 0-2 Eliminated
[VOD] Action < Aztec > BByong
[VOD] Shine < Aztec > Tyson
[VOD] Shine < Circuit Breaker > BByong
[VOD] Action < Circuit Breaker > Tyson
[VOD] BByong < Triathlon > Action
Group 4: (11/18 17:00 KST)
free 2-0 ► Advances to Round of 32
HoGiL 2-1 ► Advances to Round of 32
Reality 1-2 Eliminated
RuBy 0-2 Eliminated
[VOD] free < Aztec > Reality
[VOD] RuBy < Aztec > HoGiL
[VOD] free < Circuit Breaker > HoGiL
[VOD] RuBy < Circuit Breaker > Reality
[VOD] Reality < Triathlon > HoGiL
Group 5: (11/18 19:30 KST)
Bisu 2-0 ► Advances to Round of 32
Really 2-1 ► Advances to Round of 32
HyuN Eliminated
Orion 0-2 Eliminated
[VOD] Bisu < Aztec > Orion
[VOD] HyuN < Aztec > Really
[VOD] Bisu < Circuit Breaker > Really
[VOD] HyuN < Circuit Breaker > Orion
[VOD] HyuN < Triathlon > Really
Group 6: (11/20 13:00 KST)
RorO 2-0 ► Advances to Round of 32
s2 2-1 ► Advances to Round of 32
Horang2 1-2 Eliminated
Lomo 0-2 Eliminated
[VOD] RorO< Aztec > Lomo
[VOD] Horang2 < Aztec > s2
[VOD] RorO < Circuit Breaker > Horang2
[VOD] Lomo < Circuit Breaker > s2
[VOD] Horang2 < Triathlon > s2
Group 7: (11/20 15:30 KST)
Midas 2-0 ► Advances to Round of 32
ZerO 2-1 ► Advances to Round of 32
n.Die_soO 1-2 Eliminated
Anyppi 0-2 Eliminated
[VOD] Midas < Aztec > n.Die_soO
[VOD] Anyppi < Aztec > ZerO
[VOD] Midas < Circuit Breaker > ZerO
[VOD] Anyppi < Circuit Breaker > n.Die_soO
[VOD] ZerO < Triathlon > n.Die_soO
Group 8: (11/25 17:00 KST)
Leta 2-0 ► Advances to Round of 32
PerfectMan 2-1 ► Advances to Round of 32
hero 1-2 Eliminated
Juni 0-2 Eliminated
[VOD] hero < Aztec > PerfectMan
[VOD] Juni < Aztec > Leta
[VOD] hero < Circuit Breaker > Leta
[VOD] PerfectMan < Circuit Breaker > Juni
[VOD] hero < Triathlon > PerfectMan
Group 9: (11/25 19:30 KST)
Stork 2-0 ► Advances to Round of 32
Jaehoon 2-1 ► Advances to Round of 32
yCh[z-zOne] Eliminated
sKyHigh 0-2 Eliminated
[VOD] sKyHigh < Aztec > Jaehoon
[VOD] Ych < Aztec > Stork
[VOD] Jaehoon < Circuit Breaker > Stork
[VOD] sKyHigh < Circuit Breaker >Ych
[VOD] Ych < Triathlon > Jaehoon
Group 10: (11/27 17:00 KST)
Stats 2-0 ► Advances to Round of 32
MIsO 2-1 ► Advances to Round of 32
HiyA 1-2 Eliminated
hyvaa 0-2 Eliminated
[VOD] Stats < Aztec > hyvaa
[VOD] MIsO < Aztec > HiyA
[VOD] Stats < Circuit Breaker > HiyA
[VOD] hyvaa < Circuit Breaker > MIsO
[VOD] HiyA < Triathlon > MIsO
Group 11: (12/02 17:00 KST)
Killer 2-0 ► Advances to Round of 32
Snow 2-1 ► Advances to Round of 32
Violet 1-2 Eliminated
FrOzen 0-2 Eliminated
[VOD] Violet < Aztec > Killer
[VOD] FrOzen < Aztec > Snow
[VOD] Killer < Circuit Breaker > Snow
[VOD] FrOzen < Circuit Breaker > Violet
[VOD] Snow < Triathlon > Violet
Group 12: (12/02 19:30 KST)
sHy 2-0 ► Advances to Round of 32
Classic 2-1 ► Advances to Round of 32
Movie 1-2 Eliminated
Hyuk 0-2 Eliminated
[VOD] sHy < Aztec> Hyuk
[VOD] Movie < Aztec>Classic
[VOD] sHy < Circuit Breaker > Movie
[VOD] Hyuk < Circuit Breaker > Classic
[VOD] Movie < Triathlon > Classic
Qualified for MSL Round of 32
Terran:
Ssak, Really, Midas, Leta, Classic
Zerg:
Hydra, Neo.G_Soulkey, great, Shine, Action, HoGiL, RorO, s2, ZerO. MIsO, Killer
Protoss:
free, Bisu, PerfectMan, Stork, Jaehoon, Stats, Snow, sHy