Thanks to GrandInquisitor for tons of R&S updates before this, I am carrying on the torch and taking much of his format
Banner by silversKy
2009 EVER OSL RESULTS AND STANDINGS
(Ultimate ProGaming FAQ)
(Ultimate OSL FAQ)
The Intros
+ Show Spoiler +
The History
99 Progamer Korea Open - Freemura > TheBOy
99/00 Hanaro Communication Tooniverse - Grrrr... > H.O.T-Forever (TeamLiquid Article)
Fa 00 Freechal Open - Garimto > SKELTON (TeamLiquid Article)
Sp 01 Hanbitsoft - BoxeR > JinNam (TeamLiquid Article)
Su 01 Coca-Cola - BoxeR > YellOw (TeamLiquid Article)
Fa 01 SKY 2001 - Garimto > BoxeR (TeamLiquid Article)
Su 02 NATE - Sync > H.O.T-Forever (TeamLiquid Article)
Fa 02 SKY 2002 - Reach > BoxeR (TeamLiquid Article)
Wi 02 Panasonic - NaDa > ChoJJa (TeamLiquid Article)
Sp 03 Olympus - XellOs > YellOw (TeamLiquid Article)
Fa 03 MyCube - Kingdom > Nal_rA (TeamLiquid Article)
Sp 04 NHN Hangame - Nal_rA > Zeus (TeamLiquid Article)
Su 04 Gillette - July > Reach (TeamLiquid Article)
Fa 04 EVER 2004 - iloveoov > BoxeR (TeamLiquid Article)
Sp 05 IOPS - NaDa > July (TeamLiquid Article)
Su 05 EVER 2005 - July > Goodfriend (TeamLiquid Article)
Fa 05 So1 - Anytime > BoxeR (TeamLiquid Article)
Sp 06 Shinhan Bank - iloveoov > July (TeamLiquid Article)
Su 06 Shinhan Bank Season 1 - Casy > ChoJJa (TeamLiquid Article)
Fa 06 Shinhan Bank Season 2 - NaDa > Anytime (TeamLiquid Article)
Wi 07 Shinhan Bank Season 3 - sAviOr > NaDa (TeamLiquid Article)
Su 07 Daum - GGPlay > Iris (TeamLiquid Article)
Fa 07 EVER 2007 - Jaedong > Stork[gm] (TeamLiquid Article)
Sp 08 Bacchus 2008 - By.Flash > Stork[gm] (TeamLiquid Article)
Su 08 EVER 2008 - July > BeSt[HyO] (TeamLiquid Article)
Fa 08 Incruit 2008 - Stork[gm] > by.fantasy (TeamLiquid Article)
Sp 09 Batoo 2009 - Jaedong > by.fantasy (TeamLiquid Article)
Fa 09 Bacchus 2009 - Jaedong > YellOw[ArnC] (TeamLiquid Article)
The Qualification
OGN Offline Preliminaries (Teamliquid Article)
The Format
+ Show Spoiler +
The Players
Unindented players play in the Round of 36
Indented players are seeded into winner's matches in Round of 36 from previous OSL (#5-16)
Doubly-indented players are seeded into Round of 16 from previous OSL (#1-4)
Pride of War: Terran (16)
FrOzean (STX SouL) - Kim Dong Kun
sKyHigh (CJ Entus) - Jo Byung Se (*)
Reality (Samsung KHAN) - Kim Ki Hyun (*)
RuBy (MBCGame HERO) - Min Chan Ki
Light (MBCGame HERO) - Lee Jae Ho
fOrGG (KT Rolster) - Park Ji Soo
Really (eSTRO) - Park Sang Woo
Barracks (KT Rolster) - Hwang Byung Yung (*)
firebathero (Samsung KHAN) - Lee Sung Eun
Mind (WeMade FOX) - Park Sung Gyoon
go.go (Hite SPARKYZ) - Kim Chang Hee
Canata (SK Telecom T1) - Ko In Kyu
Leta (Hite SPARKYZ) - Shin Sang Moon
By.Flash (KT Rolster) - Lee Young Ho
Hwasin (STX SouL) - Jin Yung Soo
by.fantasy (SK Telecom T1) - Jung Myung Hoon
Overcame All: Zerg (14)
ggaemo (Hwaseung Oz) - Kim Kyung Mo (*)
Luxury (KT Rolster) - Park Chan Soo
HoGiL (Hite SPARKYZ) - Kim Sang Wook (*)
RorO (WeMade FOX) - Shin No Yeol
Calm (STX SouL) - Kim Yoon Hwan (*)
Hyuk (SK Telecom T1) - Park Jae Hyuk
Shine (WeMade FOX) - Lee Young Han
ZerO (Woongjin Stars) - Kim Myung Woon
by.hero (STX SouL) - Jo Il Jang
EffOrt (CJ Entus) - Kim Jung Woo
Kwanro (CJ Entus) - Han Sang Bong
YellOw[ArnC] (Hite SPARKYZ) - Park Myung Soo
Jaedong (Hwaseung Oz) - Lee Jae Dong
type-b (Hite SPARKYZ) - Moon Sung Jin
Victory After Victory: Protoss (10)
Movie (CJ Entus) - Jin Young Hwa (*)
GuemChi (Woongjin Stars) - Kim Seung Hyun
Jaehoon (MBCGame HERO) - Kim Jae Hoon (*)
Pure (WeMade FOX) - Park Sae Jung
Pusan (MBCGame HERO) - Park Ji Ho
Horang2 (hite SPARKYZ) - Lee Kyung Min (*)
JangBi (Samsung KHAN) - Heo Yeong Moo
Stork[gm] (Samsung KHAN) - Song Byung Goo
Bisu[Shield] (SK Telecom T1) - Kim Taek Yong
BackHo (Hwaseung Oz) - Son Chan Woong
(*) First Appearance in OSL
(6) hite SPARKYZ
(4) CJ Entus
(4) KT Rolster
(4) Samsung KHAN
(4) SK Telecom T1
(4) STX SouL
(4) WeMade FOX
(3) Hwaseung OZ
(3) MBCGame HERO
(2) Woongjin Stars
(1) Air Force ACE
(1) eSTRO
The Maps
Heartbreak Ridge
+ Show Spoiler [Image] +
El Niño
+ Show Spoiler [Image] +
Eye of the Storm
+ Show Spoiler [Image] +
Fighting Spirit
+ Show Spoiler [Image] +
The Interviews Can all be found in the translation thread
The Live Report Topics
Oct 14 - Groups A & B - by BookTwo
Oct 16 - Group C - by motbob
Oct 21 - Groups D & E - by konadora
Oct 23 - Group F - by meeple
Oct 28 - Groups G & H - by Rostam
Oct 30 - Group I - by DrHelvetica
Nov 4 - Groups J & K - by konadora
Nov 6 - Group L by DrHelvetica
The News
Round of 36 Preview by Plexa
Ro36 Mid Way Update by Shikyo
Ro36 Mid Way #2 by motbob
Ro36 Final Recap by motbob
Ro16 Preview by DoctorHelvetica
Ro16 Day 1 Recap by DoctorHelvetica
Ro16 Day 3 Recap by DoctorHelvetica
Ro16 Final Recap/Ro8 Preview by DoctorHelvetica
Round of 36
Jaedong, fantasy, YellOw[ArnC], type-b receive byes into Round of 16
Group A - 10/14
Pusan (MBCGame HERO) ► advances to Round of 16
(VOD)fOrGG < Pusan on Eye of the Storm
(VOD)fOrGG < Pusan on El Niño
(VOD)Canata > Pusan on Eye of the Storm
(VOD)Canata < Pusan on El Niño
(VOD)Canata < Pusan on Heartbreak Ridge
Group B - 10/14
Shine (WeMade FOX) ► advances to Round of 16
(VOD)Shine > Really on Eye of the Storm
(VOD)Shine < Really on El Niño
(VOD)Shine > Really on Heartbreak Ridge
(VOD) Bisu < Shine on Eye of the Storm
(VOD) Bisu > Shine on El Niño
(VOD) Bisu < Shine on Heartbreak Ridge
Group C - 10/16
Calm (STX SouL) ► advances to Round of 16
(VOD)Calm > Reality on Eye of the Storm
(VOD)Calm > Reality on El Niño
(VOD)Calm < BackHo on Eye of the Storm
(VOD)Calm > BackHo on El Niño
(VOD)Calm > BackHo on Heartbreak Ridge
Group D - 10/21
Kwanro (CJ Entus)► advances to Round of 16
(VOD)Barracks < JangBi on Eye of the Storm
(VOD)Barracks > JangBi on El Niño
(VOD)Barracks < JangBi on Heartbreak Ridge
(VOD)Kwanro > JangBi on Eye of the Storm
(VOD)Kwanro > JangBi on El Niño
Group E - 10/21
Stork (Samsung KHAN) ► advances to Round of 16
(VOD)sKyHigh < ggaemo on Eye of the Storm
(VOD)sKyHigh < ggaemo on El Niño
(VOD)Stork > ggaemo on Eye of the Storm
(VOD)Stork > ggaemo on El Niño
Group F - 10/23
Movie (CJ Entus) ► advances to Round of 16
(VOD)Light < Movie on Eye of the Storm
(VOD)Light < Movie on El Niño
(VOD) hero < Movie on Eye of the Storm
(VOD) hero > Movie on El Niño
(VOD) hero < Movie on Heartbreak Ridge
Group G - 10/28
Flash (KT Rolster) ► advances to Round of 16
(VOD)HoGiL > Mind on Eye of the Storm
(VOD)HoGiL < Mind on El Niño
(VOD)HoGiL > Mind on Heartbreak Ridge
(VOD)Flash > HoGiL on Eye of the Storm
(VOD)Flash > HoGiL on El Niño
Group H - 10/28
ZerO (Woongjin Stars) ► advances to Round of 16
(VOD)Jaehoon < firebathero on Eye of the Storm
(VOD)Jaehoon < firebathero on El Niño
(VOD)ZerO > firebathero on Eye of the Storm
(VOD)ZerO > firebathero on El Niño
Group I - 10/30
Hwasin (STX SouL) ► advances to Round of 16
(VOD)Luxury < GuemChi on Eye of the Storm
(VOD)Luxury > GuemChi on El Niño
(VOD)Luxury < GuemChi on Heartbreak Ridge
(VOD)Hwasin > GuemChi on Eye of the Storm
(VOD)Hwasin > GuemChi on El Niño
Group J - 11/4
EffOrt (CJ Entus) ► advances to Round of 16
(VOD) Horang2 > FrOzean on Eye of the Storm
(VOD) Horang2 < FrOzean on El Niño
(VOD) Horang2 < FrOzean on Heartbreak Ridge
(VOD) FrOzean < EffOrt on Eye of the Storm
(VOD) FrOzean < EffOrt on El Niño
Group K - 11/4
Pure (WeMade FOX) ► advances to Round of 16
(VOD) Hyuk < Pure on Eye of the Storm
(VOD) Hyuk > Pure on El Niño
(VOD) Hyuk < Pure on Heartbreak Ridge
(VOD) Leta < Pure on Eye of the Storm
(VOD) Leta > Pure on El Niño
(VOD) Leta < Pure on Heartbreak Ridge
Group L - 11/6
go.go (hite SPARKYZ) ► advances to Round of 16
(VOD) RorO < RuBy on Eye of the Storm
(VOD) RorO < RuBy on El Niño
(VOD) go.go < RuBy on Eye of the Storm
(VOD) go.go > RuBy on El Niño
(VOD) go.go > RuBy on Heartbreak Ridge
The Round of 16
From Bacchus OSL
YellOw[ArnC] (Hite SPARKYZ)
Jaedong (Hwaseung Oz)
type-b (Hite SPARKYZ)
by.fantasy (SK Telecom T1)
From Round of 36
Pusan (MBCGame HERO)
Shine (WeMade FOX)
Calm (STX SouL)
Kwanro (CJ Entus)
Stork (Samgsun KHAN)
Movie (CJ Entus)
Flash (KT Rolster)
ZerO (Woongjin Stars)
Hwasin (STX SouL)
EffOrt (CJ Entus)
Pure (WeMade FOX)
go.go (hite SPARKYZ)
Zerg:
Protoss:
Terran:
Group Selection
Elo and KeSPA Differences in ro16 Groups
Group A
1. Jaedong (Hwaseung OZ) 3-0 ► advances to quarterfinals
2. Movie (CJ Entus) 2-1 ► advances to quarterfinals
(VOD)Week 1-1: Pusan < Jaedong on Fighting Spirit
(VOD)Week 1-2: go.go < Movie on Heartbreak Ridge
(VOD)Week 2-1: go.go < Jaedong on Eye of the Storm
(VOD)Week 2-2: Pusan < Movie on Eye of the Storm
(VOD)Week 3-1: Movie < Jaedong on El Niño
(VOD)Week 3-2: Pusan < go.go on El Niño
Group B
1. ZerO (Woongjin Stars) 2-1 ► advances to quarterfinals
2. Pure (WeMade FOX) 2-1 ► advances to quarterfinals
(VOD)Week 1-1: Hwasin < ZerO on Heartbreak Ridge
(VOD)Week 1-2: YellOw[ArnC] > Pure on Eye of the Storm
(VOD)Week 2-1: Hwasin < Pure on El Niño
(VOD)Week 2-2: YellOw[ArnC] < ZerO on El Niño
(VOD)Week 3-1: Pure > ZerO on Fighting Spirit
(VOD)Week 3-2: Hwasin < YellOw[ArnC] on Fighting Spirit
Tiebreaker Games
Rematch 1set: Heartbreak Ridge YellOw[ArnC] < Pure
Rematch 2set: Eye of the Storm Pure < ZerO
Rematch 3set: Fighting Spirit ZerO > YellOw[ArnC]
Group C
1. Calm (STX SouL) 2-1 ► advances to quarterfinals
2. Shine (WeMade FOX) 2-1 ► advances to quarterfinals
(VOD)Week 1-1: fantasy > Calm on Eye of the Storm
(VOD)Week 1-2: Shine > EffOrt on El Niño
(VOD)Week 2-1: fantasy < Shine on Fighting Spirit
(VOD)Week 2-2: Calm > EffOrt on Fighting Spirit
(VOD)Week 3-1: Calm > Shine on Heartbreak Ridge
(VOD)Week 3-2: EffOrt > fantasy on Heartbreak Ridge
Group D
1. Stork (Samsung KHAN) 3-0 ► advances to quarterfinals
2. Flash (KT Rolster) 2-1 ► advances to quarterfinals
(VOD)Week 1-1: Flash > Kwanro on El Niño
(VOD)Week 1-2: type-b < Stork on Fighting Spirit
(VOD)Week 2-1: Flash < Stork on Heartbreak Ridge
(VOD)Week 2-2: type-b < Kwanro on Heartbreak Ridge
(VOD)Week 3-1: Stork > Kwanro on Eye of the Storm
(VOD)Week 3-2: Flash > type-b on Eye of the Storm
Elimination Bracket!
The Players
Flash (KT Rolster)
Stork (Samsung KHAN)
Movie (CJ Entus) (*)
Pure (WeMade FOX)
ZerO (Woongjin Stars)
Calm (STX SouL) (*)
Shine (WeMade FOX)
Jaedong (Hwaseung OZ)
(*) First Appearance in OSL
Quarterfinals
First game of each match 12/18, second/third 12/25
Match A
Jaedong < Fighting Spirit > Flash
Jaedong < New Heartbreak Ridge > Flash
Match B
Calm < Eye of the Storm > Pure
Calm < El Niño > Pure
Match C
ZerO < New Heartbreak Ridge > Movie
ZerO < Eye of the Storm > Movie
Match D
Stork < El Niño > Shine
Stork < Fighting Spirit > Shine
Stork < New Heartbreak Ridge > Shine
Semi Finals
Match A
Flash (KT Rolster) 3-1 ► advances to finals
Flash > Calm on El Niño
Flash < Calm on New Heartbreak Ridge
Flash > Calm on Fighting Spirit
Flash > Calm on Eye of the Storm
Match B
Movie (CJ Entus) 3-1 ► advances to finals
Shine < Movie on El Niño
Shine < Movie on New Heartbreak Ridge
Shine > Movie on Eye of the Storm
Shine < Movie on Fighting Spirit
Finals
17 January 2010
KT Rolster 3-1 CJ Entus
Flash > Movie on New Heartbreak Ridge
Flash > Movie on El Niño
Flash < Movie on Eye of the Storm
Flash > Movie on Fighting Spirit
Flash is your 2009 Bacchus OSL Champion!